Připraveni vyběhnout? Díky běhu si můžete prodloužit život až o tři roky

běh

Kromě pejskařů a školáků můžeme ráno na ulici potkat i běžce. Skoro každý v dnešní době někam utíká. Kde se vzal tento fenomén? A měli byste se i vy do běhání pustit?

Běh má v atletice mnohaletou tradici. Bylo však zvykem vídat sportovce pouze na OH, v prostorech atletického stadionu. Když se tedy v šedesátých letech objevil trend běhání na chodníku, vyvolalo to podezření. Policie v USA se mnohokrát zabývala nevinnými běžci a pokoušela se jim udělit pokutu za “nezákonné užívání vozovky chodcem”. Možná vám tyto situace dnes přijdou absurdní, teprve nedávno se však běhání a jeho vliv na naše zdraví začalo prosazovat.

Co nám přinese běh?

Zkušení běžci vám řeknou, že běh vám změní život a studie od BMJ tyto tvrzení potvrzují. Běh zlepšuje váš kardiovaskulární systém, cholesterol a snižuje riziko mrtvice nebo infarktu. Podle některých studií může každý běžec prodloužit svůj život až o tři roky. 

Nezávisle na tom, jestli běháte každý den, nebo jednou za čtrnáct dní, běhání nám může pomoci i v každodenním životě. Díky běhání se například více soustředíme při práci, jsme pozitivnější a v noci se nám lépe spí.

Mluví se také o výrazném zlepšení psychického zdraví a dobré náladě, kterou každý běžec cítí po dosažení svého cíle.

Jak začít s během?

Krásná věc na běhu je ta, že s ním může začít úplně každý. Není třeba se učit komplexní pravidla, shánět spoluhráče či adekvátní prostředí. Přesto je tu několik pravidel, kterými by se měl každý začátečník řídit.

Pokud se rozhodnete, že se stanete stálými členy běžecké komunity, je třeba si opatřit vhodnou obuv. Běh ve špatných teniskách může způsobit vážná zranění. Proto se doporučuje při nákupech vyhledat specialistu a zvolit si boty, které budou k běhání opravdu vhodné.

Ke každému tréninku patří i rozcvička. Během běhu si naše tělo prochází velkou zátěží, je třeba se pořádně protáhnout abyste se nezranili.

Začátečníci mají tendenci se do každého běhu vrhnout po hlavě. Často jim po pár metrech ale dojde dech a musí se dlouho rozdýchávat. Zlaté běžecké pravidlo zní: běhejte pomalu, abyste mohli později běhat rychle.

Jistě se teď cítíte motivovaní a rádi byste vyběhli hned ven. Nepodceňte ale přípravu, pořádně se rozcvičte a určitě zainvestujte do kvalitní běžecké obuvi! Pokud vás však představa pohybu neláká, uvařte si něco dobrého a přečtěte si další článek! Třeba objevíte nový koníček v něčem úplně jiném.

Zdroje: BMJ, Vox, redakce, autorský text; Náhledový obrázek: Pixabay