Rostlinka, která vyléčí rýmu? Zkuste rýmovník citronový

rýmovník

Spousta z nás se často potýká s nachlazením. Jestliže nechcete utíkat při prvním kapesníku hned do lékárny, doporučujeme si domů pořídit rýmovník. Rostlinku, která nejenže dobře vypadá, ale i léčí.

Jak pěstovat rýmovník

Rýmovník citronový původně pochází z Afriky a teplejších krajin, ale postupně se rozšířil jako pokojová rostlina i do naší země. Pro jeho pěstování nepotřebujete skoro vůbec nic. Bohatě mu postačí středně velký květináč, místo s pokojovou teplotou a mírné slunce. Zároveň je poměrně dost odolný a vydrží i nižší teploty nebo občasný stín.

Dejte si pozor, abyste to nepřehnali se zaléváním a aby měl rýmovník dost prostoru k růstu. Rýmovník taky nemá rád přímé horké letní slunce, je tedy lepší ho v parném létě schovat dovnitř.

Množit se může pomocí řízků nebo ze semen, která bez problému seženete v téměř každém květinářství nebo zahradnictví.

Proč pěstovat rýmovník

Rýmovník citronový má spoustu různých využití, ať už v gastronomii nebo v medicíně. Jedním z hlavních argumentů pro jeho pořízení je určitě jeho příjemná citronová vůně. Jeho vůně není ale jenom příjemná, ale také napomáhá s léčbou některých dýchacích obtížích – například astmatikům se doporučuje rýmovník umístit do ložnice, aby se jim lépe spalo.

Když si rozlomíte list rýmovníku a zkusíte přes něj dýchat, mohl by vám pomoci i s rýmou a nachlazením. Zároveň zklidňuje lidský organismus a napomáhá nám s trávením nebo s vysokým krevním tlakem.

Rýmovník ale můžete i sníst! Používá se jako koření, jíst se mohou i celé listy, ale když se ho rozhodnete do svého jídelníčku zařadit, měli byste se připravit na jeho silně mentolovou chuť.

V kuchyni ho využijete nejenom k přípravě pokrmů, ale i jako odpuzovač hmyzu, například molů.

Tak na co čekáte? Rýmovník se u vás doma určitě neztratí a díky jeho svěží vůni, chuti a vlastnostem si ho zamilujete i vy!

Zdroje: Pěstitelka.cz, redakce, autorský text; Náhledový obrázek: Pixabay