Roste v přírodě, skvěle chutná a je plný vitamínů: Medvědí česnek je rostlinka, která se v kuchyni bude hodit

Medvědí česnek

Medvědí česnek je bylinka, na kterou jste určitě narazili v přírodě i vy. Co ale dělat s medvědím česnekem? Kde roste medvědí česnek? A k čemu máme tuhle malinkou rostlinku vůbec sbírat?

Medvědí česnek je vytrvalá léčivá bylina, která se skvěle hodí k přípravě různých pokrmů. Ať už chcete udělat polévku, pesto nebo si jím jen ozdobit chleba, určitě tuhle svěží rostlinku oceníte. Bazalkové pesto určitě znáte, ale to z medvědího česneku bude určitě stát za to a bude pro vás chutnou novinkou. Medvědí česnek totiž výrazně přispěje k udržení pevnějšího zdraví i plnější chuti vašeho jídla.

Kde roste medvědí česnek?

Můžete ho najít především ve smíšených, vlhčích lesích. Ve volné přírodě se na něj můžete podívat například v Divoké Šárce, nebo v lesích okolo Cidliny a Poděbrad. A kde pěstovat medvědí česnek? Na své zahrádce si najděte místo, ve kterém je stín a zároveň vlhko. Bylo by žádoucí rostlinku občas zalít, aby vám hezky rostla.

Kdy roste medvědí česnek?

Tuhle zdravou rostlinku najdete především na jaře, ještě před započetím větších mrazů. Velká vedra medvědímu česneku nesvědčí. Vysadit byste ho měli v období od května do listopadu. Než rostlinka vyroste, může to totiž trvat i několik měsíců. Sazenice je nejlepší umístit na sever blízko opadavých keřů a stromů, kde bude mít česnek dostatek stínu.

Medvědí česnek
Medvědí česnek u Poděbrad; Anna Štětková/redakce

Jak poznám medvědí česnek?

Jestli se rozhodnete léčivou bylinu nepěstovat a jenom natrhat, poznáte ji podle dlouhých zelených hladkých listů. Právě ty listy se totiž používají k přípravě pokrmů. V Česku najdeme dva poddruhy, a to medvědí česnek pravý a medvědí česnek ukrajinský. Ukrajinský medvědí česnek se ale nachází především na Moravě a od toho českého se liší jen trochu, a to hladkostí květní stopky.

Medvědí česnek je skvělým zdravým ozvláštněním vašeho jídelníčku. Dejte si ale velký pozor, ať si ho nespletete s konvalinkou, která je medvědímu česneku velmi podobná. Listy medvědího česneku jsou většinou párové, lesklé a bez viditelných žilek, zatímco konvalinka má matné, tuhé listy.

Doufáme, že jste se v článku něco nového dozvěděli a že si třeba zkusíte s medvědím česnekem něco uvařit, nebo ho vysadit na své zahrádce.

Zdroje: redakce, BylinkovyRaj, autorský text; Náhledový obrázek: Wikimedia Commons (CC 4.0)

2 Replies to “Roste v přírodě, skvěle chutná a je plný vitamínů: Medvědí česnek je rostlinka, která se v kuchyni bude hodit

Comments are closed.