Podivné katastrofy historie: Záplava pivem a déšť golfových míčků

pivní sud

Když se řekne katastrofa, vybaví se vám události jako záplavy, zemětřesení, hurikány či tornáda. Ale některé katastrofy nemusí být úplně obvyklé a běžné. A nad některými zůstává rozum stát!

Pivní povodeň v roce 1814 zabila osm lidí

Že může přijít povodeň pouze způsobená přírodními sílami? To už od roku 1814 neplatí! Tehdy došlo totiž k pivní povodni, která zabila osm lidí. Za katastrofou stála obrovská pivní káď, která se protrhla. Tehdy bylo totiž moderní, aby pivovary měly co největší kádě, v nichž pivo uchovávaly.

„Předpokládá se, že jednou z nejpozoruhodnějších pamětihodností, zcela jistě na hlavních londýnských porterových pivovarech, byla velikost skladovacích kádí. Velká sláva se vázala k pivovaru, který vlastnil největší káď,“ napsal podle History Ian S. Hornsey v knize Dějiny piva a pivovarnictví

V londýnském pivovaru Horse Shoe Brewery sice neměli zcela největší káď, ale i ta stačila na to, aby způsobila povodeň. Není jisté, jaké množství mohla pojmout, nicméně se podle webu Smithsonian uvádí, že se do ní vešlo něco kolem 3 500 sudů.

Podle popisů události se najednou ulicemi prohnala obrovská pivní vlna, která spláchla vše, co jí přišlo do cesty. Jelikož se pivovar nacházel v chudinské čtvrti, spousta obyvatel žila v podzemních sklepech. V ten moment však byla většina mužů v práci, proto mezi obětmi byly hlavně ženy a děti, které zůstávaly ve svých domovech, uvádí History. Co je zajímavé, lidé prý kupodivu zareagovali poměrně klidně. Snažili se být co nejtišší, aby slyšeli zraněné, kteří zůstali někde zaklíněni.

Na Floridě „pršely“ golfové míčky

Dne 1. září 1969 se nad Floridou přehnala zdánlivě obyčejná bouřka. Během chvilky se však změnila v bizarnost – z nebe totiž začaly padat golfové míčky. Podle webu Popular Mechanics se na obyvatele Punta Gorda snesly desítky až stovky takových míčků.

Událost nikdy sice nebyla vysvětlena, máme však k dispozici jeden závěr. Městečko Punta Gorda se nachází na západním pobřeží Perského zálivu a pravidelně zažívá drsné počasí. A jelikož je město rodištěm nespočtu golfových hřišť, bylo by nejlogičtějším vysvětlením, že bouře pohltila míčky a následně je svrhla na město. Inu, rozhodně nebylo radno v inkriminovaný moment stát venku na holém prostranství.

Z nebe létalo maso

Ráno 3. března 1876 bylo nad Olympian Springs v severovýchodním Kentucky krásně slunečné a nebylo stopy ani po jediném mráčku. Krátce před polednem se však z nebe začalo snášet něco nečekaného. Maso!

Podle webu Mental Floss událost zasáhla farmu rodiny Crouchových. Zhruba akr půdy a ploty byly posety tkání a potřísněny něčím, co vypadalo jako krev.

Ale proč maso padalo z nebe? Později v roce 1876 publikoval doktor L. D. Kastenbine hypotézu, kterou mnozí podporují dodnes. Navrhl, že masový déšť pravděpodobně způsobily supí zvratky. Supi se, jak je známo, živí rozkládajícími se zdechlinami a někdy mohou za letu žaludek vyprazdňovat. Tato událost je dodnes zahalena tajemstvím, nicméně většina lidí se přiklání k tomuto názoru.

Zvířata nebo jejich části létající po obloze se očividně začínají stávat poměrně častým jevem.

Když už si říkáme, že si pro nás příroda nemá co připravit, opět se zmýlíme. Nakonec je to mnohdy člověk, který má všechno na svědomí! Překvapila vás některá z katastrof?

Zdroje: Mental Floss, Popular Mechanics, History, Smithsonian Náhledový obrázek: Stevepb / Pixabay