Skotské lesy se zvětšují: Snaha o větší zalesnění se vyplácí

skotské lesy

Ve Skotsku v posledním století probíhá zelená revoluce. Skotské lesy se rozšiřují závratnou rychlostí. V současnosti dokonce tvoří největší plochu za posledních 900 let.

Procento Skotska, které je zalesněno, se zvýšilo z necelých 6 % před sto lety na zhruba 18 % dnes. Země má tak nyní téměř tolik lesní půdy jako před tisíciletími. Tyto lesy zachytí každý rok 7,6 milionů tun CO2, což je ekvivalent 14 % celkových emisí skleníkových plynů ve Skotsku.

Stromy ve Skotské vysočině byly v průběhu historie káceny z několika důvodů. Kvůli přeměně plochy pro chov zvířat, těžbě dřeva, stavbě lodí, které byly základem Britského impéria, palivu pro ranou průmyslovou revoluci a kvůli stavbě zákopů během 1. světové války.

O snaze zalesnit velké oblasti informoval i instagramový účet Global Citizen, který na výraznou obrodu poukazuje.

Skotská vláda se soustředí na zalesňování

Před tisíci lety bylo 20 % skotské půdy pokryto lesy – ale v polovině 18. století se lesní pokrytí země zmenšilo na pouhá 4 %. Skotská vláda od té doby obrátila pozornost od odlesňování na znovu zalesňování. Podle nejnovější zprávy Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství se to vyplatí,“ stálo v příspěvku.

Skotská vláda si dala za cíl bojovat proti klimatickým změnám, k čemuž výsadba lesů napomůže.

„Rozšiřování našich lesů je klíčem k dosažení tohoto cíle, protože tyto stromy budou absorbovat škodlivý CO2 z atmosféry,“ nastínila minulý rok plány skotská ministryně životního prostředí, Mairi McAllanová, jak uvádí web Scotsman.

Pečovat o přírodu je v dnešní době stále důležitější. Zatímco závratnou rychlostí mizí podstatná část deštných pralesů, v jiných částech světa sílí snaha o větší zalesněnost daných území. Klimatické změny se totiž stále více projevují a silně působí na přírodu jako takovou, tedy i na naše žití na této planetě.

Zdroje: Instagram Global Citizen, The Happy Broadcast, Scotsman, Tree Wilder, Mossy Earth, Náhledový obrázek: Captain Teflon / Pexels