Život Keltů nabízí nespočet zajímavostí – ať už je to jejich kultura, nebo pohanské náboženství, v historii zanechali významnou nesmazatelnou stopu. Pozůstatky jejich národa lze najít dodnes.
Keltové byli starověkou a různorodou skupinou, kterou tvořili kmenová společností. V Evropě žili přibližně od 8. století př. n. l. do 1. století n. l, uvádí web History. Obývali širokou škálu území, jako bylo Irsko, Skotsko, Wales, Anglie, Francie, Španělsko a část střední Evropy.
Jestli jsou pro něco známí, určitě to je jejich bohatá kultura, osobité umění a zajímavé náboženské praktiky. Bezesporu po sobě zanechali trvalý odkaz, který ovlivnil historii a dědictví Evropy. Jejich způsob života byl fascinující. Pojďme se podívat na detaily z jejich kultury.
Různé jazyky
Každý z kmenů se něčím lišil, často je však spojovaly některé společné kulturní a jazykové prvky. Keltské jazyky, kterými mluvili, se rozlišovali do dvou hlavních skupin: goidelské (nebo gaelské) jazyky a brytonské jazyky, uvádí web Museum Wales.
Mezi goidelické jazyky patří irština, skotská gaelština a manština, zatímco brytonské jazyky zahrnují velštinu, kornštinu a bretonštinu. Přestože se jazyky lišily, měly společné kořeny.
Druidové, náboženští vůdci a vyznavači přírody
Významnou společenskou skupinou keltské společnosti byli druidové. Ti působili jako kněží, učenci, poradci a náboženští vůdci. V duchovním a společenském životě Keltů hráli nejzásadnější roli. Vedli náboženské rituály, obřady a svátky, dohlíželi na zachování ústní tradice. Rovněž byli známí svými hlubokými znalostmi přírody, vesmíru a duchovního světa. Své rituály prováděli v posvátných hájích a věřilo se, že mají magickou sílu.
Polyteistické náboženství
Keltové vyznávali polyteistické náboženství, což v praxi znamenalo, že uctívali nespočet bohů a bohyní. Základem jejich víry byla příroda, jelikož s ní byli hluboce propojeni. Věřili v duchovní význam přírodních živlů. Žili ve spojení s přírodou, například se stromy a řekami. Spousta dnešních svátků má původ v těch keltských, tedy pohanských. Patří sem například Samhain (předchůdce Halloweenu) nebo Beltane. V období svátků keltové často oslavovali střídání ročních období, cyklus života a přírodu.
Keltové stavěli kamenné kruhy a další posvátná místa, která následně využívali pro konání náboženských obřadů. Tato místa, jako je například Stonehenge, jsou spojována s keltskou spiritualitou a jsou pro spoustu z nás tajemstvím.

Ikonické keltské umění
Keltské umění je známé pro své složité a výrazné vzory. Ty často symbolizují věčnost a propojenost života se smrtí a přírodou. Hojně zde najdeme rovněž zvířecí motivy, které mají také důležitý význam. V neposlední řadě jsou to pak i spirály a různé geometrické tvary.
Pokud bychom hledali velké vyznavače přírody, kteří s ní žili v souladu, rozhodně by to byli Keltové. Jejich kultura a celkově zvyky z nich dělají tajemnou skupinu lidí, která dodnes poutá pozornost.
Zdroje: Museum Wales, History; Náhledový obrázek: Pixabay