Záhada Einsteinova mozku: Ukradl ho patolog, chtěl proniknout do tajů jeho inteligence

Einstein

Jaké je tajemství mozku jednoho z největších géniů historie? Tuto otázku si klade spoustu lidí, odpověď je však nejasná. Mozek Einsteina se ztratil záhy po jeho smrti.

Když v roce 1955 Albert Einstein zemřel na aneuryzma aorty, zájem o něj neskončil. Určitě ne ten vědecký, jeho ostatky totiž zkoumal patolog pracující v Princetonské nemocnici.

Thomas Harvey chtěl přijít na kloub Einsteinově genialitě, proto se rozhodl jeho mozek podrobit důkladnému zkoumání, aniž by někoho prosil o svolení. Za účelem odhalit toto tajemství mozek vyjmul, rozřezal a nakonec ukradl.

Přijdete do práce a na svém stole najdete Einsteinův mozek

„Do toho mozku vkládal velké profesionální naděje. Myslím, že doufal, že se v medicíně prosadí tak, jak se mu to nepovedlo. A pak jednoho rána přijdete do práce a na svém pitevním stole najdete Alberta Einsteina,“ řekla dle webu BBC Carolyn Abrahamová, která se s Harveym setkala při výzkumu pro svou knihu. 

Harvey odmítl mozek předat nemocnici, nakonec však získal povolení od Einsteinova syna použít jej pro vědecké účely. Část mozku byla uchována ve sklenici a zbytek pitván v patologické laboratoři Pensylvánské univerzity, kam Harvey po vyhazovu z nemocnice přesídlil.

Einstein nechtěl, aby jeho orgány zkoumali

Einstein přitom vůbec nechtěl, aby se jeho mozek zkoumal. „Zanechal po sobě konkrétní pokyny týkající se jeho ostatků: Zpopelnit je a popel tajně rozptýlit, aby odradil modloslužebníky,“ píše matematik Brian Burrell ve své knize Postcards from the Brain Museum z roku 2005.

Roky ubíhaly a Harvey stále nedospěl k pořádnému závěru. První vědecký článek vyšel až na konci 70. let, poté následovaly další, které se nad rozborem Einsteinova mozku pozastavovaly i po přelomu tisíciletí.

Vědci, kteří se na výzkumech podíleli, našli na mozku několik abnormální rysů, což však zcela nevypovídá o tom, proč byl tolik geniální, podotýká National Geographic. Vyvstává tak otázka: Vyvinuly se tyto rysy Einsteinova geniálního myšlení během jeho života, nebo se s nimi narodil?

Studie byly neprůkazné

Nakonec ani četné studie stále nebyly schopny říci, zdali byl Einstein po fyzické stránce stejný jako „obyčejní“ lidé, nebo byl jeho mozek obdařen abnormálními rysy. Ani zkoumání jiných mozků doposud nedalo uspokojující odpovědi týkající se jejich fungování.

„Navzdory nadšeným snahám v posledních dvou stoletích rozeznat anatomii talentu nebo geniality nejsou vědci o mnoho blíže k tomu, aby ji našli, než tomu bylo v roce 1800,“ poznamenává Burrell dle webu JSTOR Daily.

Harveyho snahy sice spustily vědecký zájem o Einsteinův mozek, nicméně tento risk ho stál téměř vše.

Po tom, co si vzal ten mozek, přišel o všechno. Přišel o práci, o manželství, o kariéru v Princetonu. Po sporu o odebrání mozku se už do nemocnice nikdy nevrátil,“ řekla Abrahamová.

Harvey byl ochoten obětovat své práci úplně vše. A Einsteinův mozek byl pro něj skvělou příležitostí k rozšíření výzkumu a k získání nových dat. To, jestli to bylo etické, je však otázka.

Zdroje: BBC, National Geographic, JSTOR Daily, Náhledový obrázek: Ferdinand Schmutzer / Wikimedia Commons (volné dílo)