Temná pravda inspirovala postavu kloboučníka z Alenky v říši divů: Proč kloboučníci přicházeli o rozum?

Kloboučník

Kloboučníka z Alenky v říši divů známe jako výstředního blázna. Za postavou ale stojí pravdivý příběh řemeslníků, kteří na výrobě klobouků skutečně pracovali. Proč se o nich tvrdilo, že jsou šílení?

Kloboučník ze slavné knížky pro děti

Kloboučník je fiktivní postavou z oblíbeného dětského příběhu Alenka v říši divů, kterou v roce 1865 napsal anglický autor Lewis Carroll. Kniha byla několikrát zfilmována, první adaptace spatřila světlo světa již v roce 1903.

Charakter kloboučníka je pověstně šílený, nepředvídatelný a nic, co vysloví nedává žádný smysl. Obléká si excentrické oděvy, které odráží jeho výstřední povahu. Kloboučník má zkrátka o kolečko navíc.

Těžká profese

Lewise Carrolla při psaní postavy Kloboučníka patrně inspiroval pravdivý osud těch, kteří se výrobou klobouků skutečně živili. V 19. století se hojně používala fráze mad as a hatter, neboli šílený jako kloboučník. Opravdoví výrobci klobouků totiž měli pověst šílenců.

Při práci totiž přicházeli do styku s rtutí, která se používala k ošetření plsti během procesu výroby. Vzhledem k tomu, že řemeslníci pracovali bez jakékoliv ochrany, neustále přímo vdechovali rtuťové výpary.

Jde tedy o jev, který Healthline označuje za syndrom šílených kloboučníků. Tato nemoc byla vcelku vzácná, ale zpravidla postihovala výhradně ty, kteří s rtutí často zacházeli v práci.

Kloboučníci často trpěli nejrůznějšími neurologickými poruchami, například psychózou nebo ztrátou paměti. Mezi další projevy otravy patřila extrémní podrážděnost, plachost, změna nálad či osobnosti nebo slabost.

Přestože následky byly velice vážné a nevratné, všeobecně byly přijímány jako přirozená součást povolání kloboučníka. A právě tato skutečnost inspirovala autora Alenky v říši divů při psaní ikonické postavy v příběhu.

Zdroje: History, Healthline, redakce, autorský text; Náhledový obrázek: Pixabay