Fakta o pávech, která vás překvapí: Pytláci je loví, Indové obdivují

páv

Ať už se rozhodnete pro chov tohohle krásného a specifického ptáka, nebo se jen občas zajdete podívat na nějakou zámeckou zahradu kde je chovají, v tomto článku zjistíte, proč je páv jedinečný.

Jejich tělo je poměrně velké a řadí se do řádu hrabavých. Samečka a samičku od sebe rozeznáme poměrně snadno. Samička je podstatně menší a zbarvená do hněda, zatímco sameček je charakteristický svou modrou barvou a pery v podobě ok. Právě tyhle pera slouží jako identifikátor toho, že je páv v dobré kondici a je tak pro samičku atraktivnější.

Další zajímavostí je, že jsou paví mláďata nidifugní, to znamená, že se hned po narození nenechají od matky krmit, ale že ji jsou schopni následovat jen chvíli po tom, co se narodila.

Národní pták Indie

Páv je národním ptákem Indie a zároveň symbolem barmské strany držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Pávi jsou totiž nejvíce rozšíření v oblasti jihovýchodní Asie a jsou místními obyvateli považováni za noblesní ptáky. V těchto oblastech jsou ale chránění, protože kvůli jejich velikosti a pomalému letu jsou docela snadnou kořistí pro místní pytláky.

Myanmarští pytláci loví pávi především kvůli jejich masu, které pak výhodně prodají dál. Dále se loví kvůli samičímu barevnému peří, které se používá jako dekorace. Dodnes je paví maso populární pochoutkou například v Argentině, kde se jí jako součást štědrovečerní večeře. Paví maso je ale poměrně tuhé a je tedy nepravděpodobné, že by mohlo být v Evropě populární.

Přestože jsou pávi hojně rozšíření ve volné přírodě, spoustu z nich můžeme najít i jako obyvatele zámeckých zahrad, zoologických zahrad nebo městských parků. Do Evropy byli pávi převezeni už ve středověku a dodnes se těší velké oblibě. 

Vyšlechtěno bylo spoustu druhů a můžeme tak kromě nejznámějšího páva korunkatého narazit třeba i na jeho jiná zbarvení.

Páva si můžete domů pořídit i Vy!

Paví mládě je k dostání už od 500 korun a dospělého páva si můžete zakoupit už za 2000 korun. Nejlepší je se v tomhle případě obrátit na chovatele, který je schopný také poradit s tím, jak se o páva starat. Bude například potřebovat hodně venkovního prostoru, a navíc i přístup dovnitř. V zimě je potřeba mu zase zajistit dostatečné teplo, aby to původem asijský pták, dobře zvládl.

Páv je hodně teritoriální a bude se tak hodit v případě, že uvažujete o koupi takového zajímavějšího hlídacího psa. Především v období tokání (páření), které doprovází i majestátní natřásání per, křik páva může být docela hlasitý a svým křikem vyrušovat.

Jestli se tedy po přečtení článku rozhodnete pro pořízení tohoto extravagantního mazlíčka, můžete k němu rovnou přidat i špunty do uší.

Zdroj: ZOO Chleby, redakce, autorský text; Náhledový obrázek: Pixabay