Od starověku je Kleopatra symbolem krásy. Však kvůli ní padli na kolena významní muži, třeba mocný Caesar, a byli jí ochotni snést modré z nebe. Byla ale opravdu tak krásná, nebo pověsti přehánějí?
V průběhu toku času se z egyptské královny stala legenda, v níž se neustále opakovalo jediné: její půvabná tvář. Tedy údajně půvabná. Dle dochovaných mincí a různých portrétů můžeme vidět rysy, které se neustále opakovaly.
Podle webu History Extra je to výrazný nos, šikmé čelo, ostře špičatá brada a tenké rty. Taková tvář sama o sobě asi není považována za předobraz krásy. Byť se často v umění přikrášlovala realita, ve starověkém Egyptě bylo celkem běžné jedince zobrazovat i s jejich neduhy či výraznými rysy. Třeba i mumie jsou dost častou součástí hororových příběhů.
Kleopatra jako symbol krásy
Kleopatra, která vládla v letech 51 až 30 př. n. l., je bezpochyby fascinující ženou. A takovým ženám byla často přisuzována krásná tvář, přestože realita mohla být trochu jiná. Především v hollywoodském pojetí je zobrazována jako žena nesmírné krásy, jako znalá svůdnice a panovnice, která si šla tvrdě za svým. Ale není to právě tato snaha vytvořit mýtus, který z ní udělal více, než ve skutečnosti byla?
Velký vliv na vytvoření této ideje o Kleopatře jakožto pokušitelky a pletichářky měl dozajista Octavianus, s nímž na sklonku života válčila, podotýká web Discovery Magazine. Po její porážce a následné smrti se nejvíce rozvinuly pokusy udělat z ní svůdnici, která obloudila významné muže a dovedla je ke zkáze. Ostatně toho se ihned chytili římští básníci, kteří ji v tomto světle začali zobrazovat.
Někteří ji ale neměli v lásce
Ne každý se však nechal zatáhnout do této formy propagandy, která kolem její postavy vznikla. Řecký životopisec Plutarchos, který psal zhruba století po Kleopatřině smrti, pochyboval o tom, že byla tak nádherná, jak se tradovalo, a neváhal své domněnky šířit dál.
Uvedl, že: „Její krása sama o sobě nebyla úplně nesrovnatelná, ani taková, aby zasáhla ty, kdo ji viděli,“ uvádí web dále web History Extra. Než krása byla to spíše inteligence a jakési kouzlo osobnosti, čím si ve skutečnosti získala nejen Caesara a Marca Antonia, ale i jiné osoby.
V důsledku toho se vědci mnohokrát pokusili její tvář zrekonstruovat. V následujícím videu se můžete podívat na jeden pokus o rekonstrukci Kleopatřiny tváře.
Stovky let příběhů nakonec ze slavné egyptské královny udělaly mnohem horší ženu, než ve skutečnosti byla. Kdyby žila, patrně by se sama divila, jaké šílenství kolem ní vzniklo. A byť nemusela být tak krásná, jak se traduje, rozhodně oplývala jedinečným kouzlem.
Zdroje: History Extra, Discovery Magazine, redakce, autorský text; Náhledový obrázek: Pixabay