Marie Terezie byla první přemožitelkou upírů: Upíří panika 18. století

upír

Marie Terezie zkrátka dala říši do pořádku. Moc se ale neví o jejím boji s upíry, kteří za její vlády ohrožovali zemi. Jak to tedy bylo s upíří panikou? A jak se proti nim Marie Terezie postavila?

Upíři tu byli dlouho před Drákulou

Novodobou podobu mýtických postav známe především díky románu Drákula od anglického autora Brama Stokera, který byl podle všeho inspirován krutým valašským princem Vladem Napichovačem z 15. století. Mezi Napichovačem a autorem Stokerem se ale odehrály další upírské příběhy, jedním z nich je upírská panika 18. století.

V roce 1725 v srbské vesnici Kisiljevo došlo k zmrtvýchvstání a záhadně tu zemřelo několik obyvatel vesnice. Skolila je méně než den dlouhá nemoc a před smrtí tvrdili, že k nim oživlý vesničan v noci přišel a ve spánku je skoro udusil.

K případu byl tehdy přivolán kněz a zastupitel říše, kteří nechali otevřít hrob zmiňovaného vesničana. Našli v něm překvapivě zdravě vypadající tělo, kterému dokonce po smrti povyrostly nehty i vousy. Vyděšení vesničané mrtvole probodli srdce a spálili ji.

Marie Terezie a její razie na upíry

Panovnice zrovna upevnila svou pozici v mezinárodním prostoru. Neklid se ale objevil uvnitř říše. Konkrétně v její východní části, která zahrnovala kromě Srbska a Rumunska také Čechy, Moravu a Slezsko, se to začalo hemžit případy vampirismu.

Upírské útoky nepolevovaly a obyvatelé se bránili tak, že vykopávali hroby a mrtvolám sekali hlavy, probodávali srdce a pálili je. Epidemie vampirismu ohrožovala její říši zevnitř, a tak Marie Terezie pověřila svého lékaře Gerharda van Swietena, aby situaci vyšetřil.

Při své výpravě do vampirismem postižených oblastí van Swieten zjistil, že zde vládnou pověry a neznalost, které podporují dokonce i katoličtí kněží. Vykonal zde menší osvětu a vysvětlil lidem, že proces rozkladu v chladnějším a vlhkém klimatu funguje trochu jinak, a že oběti nenapadl upír a nedusil je, ale šlo zřejmě o dušnost spojenou s tuberkulózou a plicním morem.

Zpět ve Vídni spravil všechny o svých poznatcích a Marie Terezie začala konat. Upírskou paniku označila za výsledek podvodů a důvěřivosti, zakázala otevírání hrobů, mrzačení a pálení mrtvol. Vše podezřelé mělo být řádně nahlášeno a vyšetřeno úřady.

Marie Terezie tedy vyřešila stovky let starou záhadu a dala přítrž dalším klepům. Její pozice v Evropě zůstala po další roky pevná a neotřesená.

Zdroje: Medium, National Geographic, redakce; Náhledový obrázek: Pixabay