Vypadávání vlasů na podzim: Není třeba mít obavy, vlasy jsou ovlivněny letním obdobím

vypadávání vlasů

Změna ročního období se vždy podepíše nejen na naší náladě, ale i vzhledu. Pleť a vlasy dostávají zabrat a mnohdy se na nich projevují různé známky poškození a únavy. Proč tomu tak je?

Září už je skoro za rohem a spolu s ním i podzim. S tím může přijít i jedna nepříjemná skutečnost a tou je vypadávání vlasů.

Během sychravých podzimních dnů jsou vlasy nejen sušší, ale dokonce je můžeme nalézt na místech, které nejsou naše hlava. Zdá se, že se jedná o hojně řešený problém. Vypovídá o tom vysoká míra vyhledávání tohoto spojení na internetu i různé studie. Vyšší vypadávání vlasů lze pozorovat nejčastěji od září do listopadu.

Na začátek si je důležité říci: vypadávání vlasů je zcela normální a není třeba mít obavy. Rozhodující období je klidová fáze vlasů v červenci, uvádí Allure. Přibližně dva až tři měsíce po této době, která se také nazývá telogen, dochází totiž k přirozené ztrátě vlasů. To, že nám na podzim vypadává tolik vlasů, je tedy v podstatě dáno evolucí.

V létě můžeme mít více vlasů

Někdy se může stát, že vám během léta naroste více vlasů, jelikož se tělo snaží chránit pokožku hlavy před sluncem a ultrafialovým zářením. Jakmile se však klimatické podmínky změní, růst vlasů již není vyžadován, a proto přebytečné vlasy na podzim vypadávají.

Průměrný člověk podle webu MHR Clinic ztrácí 80 až 100 vlasů každý den, během podzimu se množství může výrazně zvýšit až na několik stovek. Zejména pokud jsou vlasy a folikuly již delší dobu ve špatném stavu. 

Ztráta vlasů tak nemusí být vůbec způsobena nedostatkem vitamínů nebo nesprávnou péčí, ale spíše přirozenou příčinou. Vždy si samozřejmě můžete pomoci vyživujícími přípravky. Zvlášť v chladných měsících potřebují vlasy hodně hydratace a budou vám vděčné za dodatečnou péči.

Zdroje: Allure, MHR Clinic, redakce, autorský text; Náhledový obrázek: Pixabay