Všesokolský slet je významnou událostí pro velkou část našich sportovců. Je reprezentací demokratických hodnost a toho, čeho si jako lidé musíme vážit. Proč a jak vznikl?
Kdy se konal první Všesokolský slet?
Všesokolský slet je bezesporu jednou z největších oslav sportu. Svou tradici má zakořeněnou poměrně hluboko v naší historii a je nedílnou součástí Sokola. Vše začalo zcela nevinně v roce 1882, kdy se pod vedením Miroslava Tyrše sešlo 700 mužů na Střeleckém ostrově k příležitosti oslav 20. výročí založení Sokola. Od té doby se pod Českou obcí sokolskou odehrává tato neuvěřitelná podívaná až na výjimky každých šest let.
Asi nejvýznamnější sokolský slet se konal v roce 1948 v nelehké poválečné době na Strahovském stadionu, kde se setkalo rekordních půl milionu sokolů. Byl to jeden z největších projevů odporu proti komunistické vládě v čele s Klementem Gottwaldem, která se čerstvě chopila moci. Jedna ze sokolských skladeb mužů Věrni zůstaneme! byla připomínkou Sokolů umučených za války. Skladba měla takový úspěch, že ji cvičenci museli zopakovat ještě jednou.
Během průvodů došlo k demonstracím proti režimu a proti prezidentu Gottwaldovi. Slet se sice uskutečnil, ale byl to na dlouhou dobu slet poslední. Sokolové za toto jednání tvrdě zaplatili. Potrestáno bylo více než 11 000 členů, a nakonec komunisté spolek úplně zakázali na dlouhých 41 let. Slety pak nahradily Spartakiády.

Na co dělíme Sokol?
Česká obec sokolská byla založena 16. 2. 1862 schválením stanov a svoláním první valné hromady. Zakladatelem byl Miroslav Tyrš a Julius Grégr ve spolupráci s českými cvičenci Schmidtova ústavu. Spolek vznikl na základě poptávky po fyzické zdatnosti a díky uvolněné atmosféře v Rakousku-Uhersku.
Hlavním heslem Sokola se stalo slovní spojení „Tužme se!“. Pozdravem všech cvičenců se stal legendární pokřik „Nazdar!“. Tykání a oslovování „Bratře“ a „Sestro“ je v sokolských jednotách i dnes zažitou samozřejmostí.
Česká obec sokolská má tři úrovně organizační struktury. ČSO, územně větší celky nazývané sokolské župy a základními jednotkami jsou tělocvičné jednoty.
Sokolská župa je středobodem v celé struktuře sokola. Spolupracuje s jednotami a organizuje sportovní a kulturní život v místě, kde sídlí. Dále zajišťuje administraci a chod celé organizace.
Tělocvičné jednoty pak fungují jako základ pro sportovní a kulturní aktivity jejích členů. Věnují se pohybu, morálce, hodnotám a výchově svých následovníků.
Sokol jako symbol tělesného, duševního a sociálního rozvoje osobnosti
Základním kamenem a principem celé sokolské organizace je pohyb, který je vnímán v širším kontextu. Zaměřuje se nejen na cvičení fyzické, ale i duševní a společenské. Tato ideologie, kterou formuloval právě Miroslav Tyrš (spoluzakladatel Sokola), se v podstatě dochovala do dnešních dní. Sokolství je založeno na lidských hodnotách, jakými je fair-play, obětavost, zachování demokracie a v neposlední řadě dodržování morálky. Vede své členy ke spravedlivému a čestnému jednání, k aktivitě, samostatnosti a schopnosti pomáhat.
Díky těmto hodnotám se cvičitelé a trenéři stále vzdělávají, doškolují a připravují zodpovědně na každou hodinu, kterou pod svým jménem vedou. Je tak zachována vysoká úroveň celého cvičení.

Nácviky na slet spojují
Nácviky jednotlivých skladeb jsou sladěny do nejmenších detailů a sdružují velké množství nejen cvičenců, ale všech, pro které sport něco znamená. Do nácviků jsou zapojeny všechny věkové kategorie a obě pohlaví. Skladby jsou důkazem, že lidé potřebují společnou věc, která spojuje a něco dobrého vytváří v jakékoliv době.
Mottem letošního již XVII. Všesokolského sletu bylo „Slet spojuje“. Atmosféra ve Fortuna aréně Eden byla nezapomenutelná a účastníci si užili kromě bezpočtu do puntíku nacvičených skladeb také světelnou show, nebo vystoupení Korna a Bílé.
Všesokolský slet je opravdu nevídanou podívanou, kdy vám běží mráz po zádech a odnášíte si nevšední zážitky, které ve vás dlouho zůstávají. Byli jste se podívat i vy?
Zdroje: slet2024, Sokol, Reflex; Náhledový obrázek: Anna Štětková / redakce