Orientovat se ve finančních produktech může být pro spoustu lidí velký oříšek. My si teď představíme hlavní výhody a nevýhody spořicího účtu a ukážeme si, podle čeho si spořicí účet můžeme vybrat.
Úroková sazba
To, co odlišuje jednotlivé spořicí účty je určitě úroková sazba. Peníze, které na účet pošlete, se totiž budou zhodnocovat jiným způsobem v závislosti právě na úrokové sazbě. Na dnešním finančním trhu se úrokové sazby na spořicích účtech pohybují kolem 5 až 6 procent a je tedy žádoucí, snažit se přiblížit těm šesti procentům.
Výnosnost ze spořicího účtu jde spočítat poměrně snadno. Řekněme si, že jste na účet vložili třeba 30 tisíc korun. Úroková sazba na spořicím účtu je 5,6 procenta a vy tak za rok z úroků získáte 5,6 procent z 30 tisíc korun, což bude 1680 korun.
Je ale důležité brát v potaz další faktory, jako je třeba srážková daň ve výši 15 %, která vám bude z připsaných úroků automaticky stržena. Na účet se vám tedy nepřipíše 1680 korun, ale 75 % z částky a to 1260 korun.
Při výběru spořicího účtu tedy pozorujte, jak vysoká je úroková sazba a snažte se najít účet s co možná nejvyšší.
Poplatky
Při výběru účtu berte v potaz i poplatky za vedení spořicího účtu a další poplatky bance. Hledejte poplatky za zrušení účtu, poplatky za vedení, poplatky za odchozí platby a tak dále. Je důležité umět se proklikat webovými stránkami a zjistit, kolik peněz celkově získáte a kolik zaplatíte. Jestli si nejste jistí, jak se o svoje finance v tomhle ohledu starat, není vůbec ostuda zavolat na nějakou informační linku konkrétní banky a na poplatky se doptat. Pracovníci banky se vám budou snažit vyhovět, protože je pro ně žádoucí, abyste si finanční produkt pořídili.
Za jak rychle dostanete peníze ze spořicího účtu
Doba, jak dlouho trvá, než se peníze ze spořicího účtu dostanou na váš běžný účet se může u jednotlivých bank lišit. Většinou je to ale jeden pracovní den. Může to ale být třeba i týden, nebo tři dny, a proto je potřeba si ohlídat i tenhle faktor. Je možné, že budete peníze potřebovat okamžitě, ale místo toho, abyste s nimi mohli ihned zaplatit, budete je mít „zablokované“ na spořicím účtu.
Doufáme, že vám článek pomohl se alespoň zhruba orientovat v tom, na co si dávat při výběru spořicího účtu pozor.
Zdroje: Ušetřeno, redakce, Anna Štětková – autorský text; Náhledový obrázek: Pixabay