Nedaleko Barcelony nenajdete pouze písčité pláže, ale i historické budovy, které nejednoho překvapí svojí atmosférou. Třeba klášter Reial Monestir de Santes Creus, který dříve obývali mniši.
V provincii Tarragona, vedle městečka La Plana del Molí se nachází malebný klášter. Když k němu zamíříte, budete mít pocit, jako byste se ocitli ve městě duchů. A to i v letních měsících.
Přestože, jak si za chvíli povíme, klášter určitě za návštěvu stojí, většinou o něm mnoho zahraničních turistů neví, nebo jednoduše zamíří do větších měst a za zvučnějšími památkami. Není se čemu divit. Co by kamenem dohodil najdeme Tarragonu a o trochu dále i turistické centrum Španělska, Barcelonu.
Za vstupné do kláštera zaplatíte pouhá 4 eura, ale i tomu se můžete vyhnout, když ho navštívíte poslední úterý v měsíci v období od 1. října do 30. června. Děti mladší 16 let mají navíc vstupné úplně zdarma.

Celá prohlídka zabere hodinu až dvě, záleží na vaší rychlosti. U vstupu si můžete načíst QR kód s audio průvodcem v několika různých jazycích včetně angličtiny, španělštiny nebo francouzštiny.
Audio průvodce je vytvořený formou příběhu, kdy máte možnost poslouchat mnicha hovořit o tom, jak vypadal jeho den v té konkrétní části kláštera, kde se zrovna nacházíte.
Najdete tu i hrobku španělského krále
V budově navštívíte kuchyň, ložnici, vězení a samozřejmě i místa, kde se mniši modlili. Těch je v celém areálu hned několik. Kromě toho je v klášteře i hrobka Petra III. Aragonského, bývalého španělského krále. Ten si klášter vybral jako místo svého posledního odpočinku, stejně jako jeho žena i syn.
Stavba kláštera začala ve 12. století, ale byla dokončena až v roce 1225. Obývali ho cisterciáni, kteří velkou část svého dne věnovali modlení nebo práci. Ta byla nejdříve manuální, například na zahradě a polích. Později ale přešla spíše v práci duchovní, kdy mniši studovali náboženské texty.
Přestože je klášter v současné době částečně v rekonstrukci, jeho návštěva se určitě vyplatí. Doporučujeme ji za teplého počasí, protože se budete moct schovat v jeho stínu. Určitě nám pak dejte v komentářích vědět, jak se vám výlet vydařil.
Zdroje: Monuments de Catalunya, redakce; Náhledový obrázek: Anna Štětková / redakce