Přečtěte si o výhodách a nevýhodách stavebního spoření a ovládněte svoje finance

Peníze

Zajímá vás, jak zbohatnout, jak spravovat svoje finance nebo jak si vybrat stavební spoření? V tomhle článku se dozvíte to, jak funguje státní podpora i to, podle čeho si vybrat stavební spoření.

Jak výnosné je stavební spoření?

Jedním z hlavních výhod stavebního spoření je určitě státní podpora. Máte tak od státu jistotu toho, že vám každý rok – když na účet vložíte odpovídající množství peněz – státní podpora přijde. V současné době (červen, 2024) je pro dosažení maximální státní podpory potřeba na účet zaslat minimálně 20 000 korun. Oproti předešlému roku se maximální státní podpora snížila ze 2 tisíc korun na pouhý 1 tisíc korun. Je tedy otázkou, jestli se stavební spoření stále vyplatí, nebo jestli by nebylo lepší sáhnout po jiných produktech, jako je například spořicí účet.

Stejně jako spousta dalších finančních produktů, stavební spoření nabízí i úrokovou sazbu, která bývá někdy výhodnější než ta na běžných účtech.

Dostupnost financí

Velkou nevýhodou stavebního spoření je to, že aby se vyplatilo, musíte mít na účtu peníze po relativně dlouhou dobu. Smlouva ke stavebnímu spoření se standardně uzavírá na 6 let s tím, že když ji budete chtít vypovědět dříve, přijdete o státní podporu. Je tedy dobré počítat s tím, že peníze šetříte a že si je v dohledné době nebude možné vybrat.

V tomhle ohledu budou určitě výhodnější spořicí účty, které mají výpovědní lhůtu často pouhý jeden den.

Jak založit stavební spoření?

Stavební spoření vám moc času nezabere. Spousta bank a spořitelen vám nabízí i vyřízení online a v řádu několika minut tak můžete spoření mít. Zároveň je běžné dostat i přístup k online účtu stavebního spoření, kde uvidíte svůj finanční přehled včetně přípisu státní podpory, úroků a daně z úroků. Máte tak všechno pod úplnou kontrolou a nemusíte se bát, že byste se v procesu převodu peněz nebo příspěvku ztratili.

Stavební spoření je jedno ze stabilních míst, kam uložit peníze. Riziko není téměř žádné, celý proces od vyřízení po dokončení je poměrně jednoduchý a už na začátku si můžete spočítat, kolik peněz uspoříte. Významnou nevýhodou je za nás jedině to, že nemáte peníze ihned k dispozici.

Zdroje: redakce, autorský text; Náhledový obrázek: Pixabay