Pokrývka hlavy, opalovací krém a další pravidla, na která při opalování nezapomenout

opalovací krém

Letní období je specifické hned z několika různých důvodů. Svítí hodně slunce, je čas dovolených a naše tělo je často vystaveno úplně odlišným podmínkám než po zbytek roku. Na co si dát v létě pozor?

Přestože se může zdát, že se letní období od zbytku roku zas tolik neliší, opak je pravdou.

Jedním z rozdílů oproti jiným ročním obdobím je to, že sluneční paprsky bývají podstatně silnější. Tím pro nás vzniká hned několik rizik. Spálení, úpal, úžeh, dehydratace, zvýšená únava.

Slunci bychom se vyhýbat neměli

Určitě bychom neměli na slunce úplně zanevřít. Díky němu získává naše tělo potřebné vitamíny, například vitamín D, který nám pomáhá se vstřebáváním hořčíku a vápníku. Doporučuje se tedy každý den strávit na slunci alespoň kratší čas – stačí 10 až 20 minut. Zároveň nám hezké počasí pomáhá cítit se lépe a zbavuje nás sezónních depresí.

Kdy být radši ve stínu?

Možností, které můžeme při ochraně proti nadměrnému slunečnímu záření zvolit, je více. Pravidlem by mělo být například to, že přestože se slunci nevyhýbáme, měli bychom být ve stínu ve chvíle, kdy je zrovna nejsilnější. To bývá většinou mezi 11. hodinou a 16. hodinou.

Stín bychom měli vyhledat i v případě, že je naše pokožka světlejší a že jsme na slunci strávili už velké množství času, bez ohledu na to, jestli jsme použili krém s ochranným faktorem.

A v případě, že se nám motá hlava, je nám nevolno, nebo pociťujeme slabost, bychom se měli do stínu neprodleně odebrat.

Jak se chránit proti slunci?

V létě je důležité nosit pokrývku hlavy. Ta chrání vlasy před vysušováním a vaši hlavu před UV zářením a před přehřátím. Zapomínat bychom neměli ani na sluneční brýle, které zase ochrání naše oči. Náš outfit by měl sestávat z lehkého, světlého a prodyšného oblečení.

Dodržovat bychom měli i pitný režim – v létě bychom měli tělu dodávat tekutiny ve větší intenzitě, než jsme zvyklí. Nemusí to být ale pouze voda, ale třeba i zelenina či ovoce. Skvělou možností jsou třeba okurky, nebo melouny. Vyzkoušet třeba můžete i svěží nealkoholické koktejly.

A to nejdůležitější by měl být opalovací krém s ochranným faktorem.

Jaký vybrat opalovací krém?

Opalovacích krémů najdeme na trhu velkou řadu a občas může být složité se v nich vyznat.

Neměli bychom ho vybírat pouze podle oblíbené značky, nebo podle jeho ceny, ale dívat bychom se měli především na to, jak vysoký stupeň ochrany poskytuje a jaké má složení.

Existuje několik různých typů kůže, které nazýváme „fototypy“. Ten, kdo má nejsvětlejší kůži, světlé vlasy a oči bude mít nejpravděpodobněji fototyp I. a to znamená, že se většinou vůbec neopálí. Ten, kdo bude mít naopak ten nejvyšší fototyp IV., nebude mít s opalováním problém a riziko, že se spálí, bude téměř nulové.

Rozlišujeme čtyři základní fototypy a ten svůj můžete snadno zjistit na internetu, nebo se na něj zeptat lékárnice či dermatoložky.

Opalovací krém vybírejte podle SPF a svého fototypu

Skoro každý opalovací krém má na sobě napsáno SPF – neboli sun protection factor – a nějaké číslo. To označuje stupeň ochrany. Číslo udává, jak dlouho můžete být na slunci, aniž byste se spálili, když ale použijete správně opalovací krém.

Když tedy potřebujete zjistit, jaký krém zvolit, měli byste vědět, jaký jste fototyp. Když například víte, že se na slunci spálíte za 10 minut a namažete se krémem s SPF 15, měli byste 15 vynásobit 10. Vyjde vám, že při správném použití – kdy nebudete vystaveni prudkému větru, nebo vodě – byste měli být ochráněni celých 150 minut. To ale pouze za předpokladu, že krém nebude prošlý a použijete ho dostatečné množství.

Pro nižší fototyp se pak doporučuje sáhnout po krémech s vyšším ochranným faktorem.

Víte, jaký je váš fototyp, nebo vždycky sáhnete po opalovacím krému zcela náhodně? Určitě se vyplatí se nad ochranou proti slunci zamyslet.

Zdroje: Institut zdraví, Puravia; Náhledový obrázek: Pixabay

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *