Pohádkový Neuschwanstein byl útočištěm Ludvíka II.: Vyrostl na vrcholu zřícenin dvou středověkých hradů

Neuschwanstein

V Německu najdeme spoustu památek, ale žádná z nich se nevyrovná pohádkovému zámku Neuschwanstein. Najdeme ho v přírodě, obklopeného lesem a tichem. Přečtěte si o tom, jaké příběhy vypráví.

Zámek Neuschwanstein stojí na úbočí hor a na vrcholu, kde dříve stály zříceniny středověkých hradů. Díky svému pohádkové vzezření byl inspiraci pro Walta Disneyho při vytváření zámku Šípkové Růženky. Ludvík II. Bavorský, který nechal zámek vystavět, dozajista nikdy nepomýšlel na to, že se stane tak velkou inspirací a ikonou.

Zámek jako útočiště

Ludvík II. byl introvertní král a jakmile ztratil svou suverénní moc, chtěl se stáhnout do svého vlastního mini království, které měl představovat právě Neuschwanstein. Snil o dobách slávy německých rytířů a moci, kterou by chtěl mít, ale byla mu upřena. Proto nechal postavit tento zámek, který se měl stát jeho útočištěm a místem snění. Je odrazem jeho lásky k umění, hudbě a romantickým ideálům minulosti.

Mým záměrem je přestavět starou zříceninu hradu v Hohenschwangau u Pollatské soutěsky v autentickém stylu starých německých rytířských hradů… místo je to nejkrásnější, jaké lze najít, svaté a nedostupné, důstojný chrám pro božského přítele, který přinesl světu spásu a pravé požehnání,“ napsal podle webu zámku v dopise Richardu Wagnerovi, svému příteli.

Foto: Recuerdos de Pandora / Flickr (CC 2.0)

Rozhodl se postavit zámek hluboko v klidné přírodě daleko od civilizace. A právě Wagner se stal inspirací pro podobu zámku i jeho interiérů. Mnohé obrazy jsou inspirovány jeho operami, zaměřenými na mytologii, a dále mnoha dalšími středověkými legendami, německými ságami a křesťanskou ikonografií, uvádí web Travel and Leisure. Tyto příběhy vypráví o lásce, vině i pokání. Ludvík II. se však dokončení zámku nikdy nedožil.

Během 2. světové války byl však zámek využíván nacisty jakožto skladiště cenných uměleckých děl, která byla do Německa přivážena. Bylo to perfektní strategické místo, které bylo schopna ukrýt všechny významné cennosti.

Zámek je otevřený i široké veřejnosti a jeho navštívení bude rozhodně stát i za trochu vyšší vstupné. Kromě zámku Neuschwanstein určitě doporučujeme navštívit i pohádkový Craigievar, který taky vypráví nejeden zajímavý příběh.

Neuschwanstein, jehož stavba započala již v roce 1868, je dodnes jedním z nejkrásnějších zámků nejen Německa, ale i celého světa. Pokud jej navštívíte, odnesete si jedinečný zážitek, na který nezapomenete.

Zdroje: web Neuschwansteinu, Travel and Leisure, redakce; Náhledový obrázek: Markus Jaschke / Flickr (CC 2.0)