Květiny mají v našem domově místo: Jak vybrat tu správnou a co znamenají?

květiny

Květinami se obklopují lidé po celém světě nehledě na jejich postavení, etnikum či víru. Potěší každého, kdo má rád přírodu a kdo by se jí chtěl přiblížit. Jak ale květiny správně vybrat?

Květiny jsou jedním ze způsobů, jak dát najevo city, ať jsou pozitivní či negativní. Za vlády královny Viktorie byly květiny například užívány k vyjádření pocitů, které přísná etiketa nedovolovala projevovat na veřejnosti. Jednotlivé květiny měly svůj přesně daný význam, stejně tak i způsob, jakým byly přijímány.

Kytice přijatá do pravé ruky značila přijetí a souhlas. Naopak držení květin směrem k zemi bylo jasným signálem ne.

Důvodů, proč květiny darovat, nebo si je koupit, je mnoho. Promlouvají svým jazykem v situacích, kdy slova nestačí, nebo jim dodávají důraz. Umí vytvořit úsměv na tváři, ale také slzy dojetí.

Vybrat správnou květinu může být složité

Květiny mají široké využití. Dají se darovat, používají se jako dekorace nebo doplňují zahrady při jejich realizaci. Darovaná květina může vyjadřovat například projev lásky, poděkování nebo úcty.

Milým gestem je, když květinu darujete k narozeninám nebo ke slavnostní příležitosti jakou je třeba promoce. Naopak není vhodné nosit květiny do nemocnice. Jejich vůně by mohla ovlivnit stav nemocného.

Často se řeší dilema, zda darovat květinu muži. Určitě záleží na povaze muže. Věděli jste ale, že někteří muži obdrží první květiny až na svém pohřbu? Není to trochu smutné? My bychom byli určitě pro, aby každý muž alespoň jednou květinu dostal a mohl se z ní radovat. Vhodné jsou třeba exotičtější lilie, anthurie nebo orchideje. Jejich údržba je méně náročná.

Jednodušší pak může být vybrat květiny pro ženu. Pokud bychom ale chtěli rozlišit, jakou květinu dát mladé dívce a jakou starší dámě, už to trochu zamyšlení chce. Mladé dívce je vhodnější darovat květinu v pastelových barvách, starší naopak v tmavších odstínech.

Květiny a významné události

Květiny mají velké využití také při významných událostech. Jiné patří na královský stůl, jiné do prezidentské kanceláře. Jiné květiny jsou použity na svatební hostinu, jiné do smuteční síně.

Určitě bychom neměli na jejich přítomnost zapomínat. Dotvářejí atmosféru celého prostoru. U větších událostí se květiny volí tak, aby ladily s prostorem a tématem akce.

Květinové zahrady se v mnohém liší

Například zahrada v anglickém stylu je odlišná od té japonské. Pro anglickou zahradu jsou typické divoké popínavé růže, pivoňky a vistárie. Dále bylinky, traviny a stromy různých druhů. Vše funguje v mírném chaosu a přirozeném růstu.

Naopak v japonské zahradě panuje harmonie a jasný řád. Je takovou zmenšenou imitací volné přírody. Typickými květinami takové zahrady jsou magnólie, kosatce a bambus.

Královny květin – růže

Velkým milovníkem těchto květin byl William Shakespeare, který růži často zahrnoval do svých děl. Jako národní květinu růži uznal v roce 1485 Jindřich VIII. a dokonce i Ronald Regan o 500 let později. Královna Kleopatra, vášnivá panovnice, byla také velkou milovnicí růží. Ve všech fontánách v jejím paláci voněla růžová voda a její ložnice byla posetá okvětními lístky růží.

V dnešní době si můžeme vybrat ze 150 druhů růží s hybridy v nejrůznějších odstínech a barvách. Rudá růže je symbolem lásky, naopak bílá růže symbolizuje něhu a nevinnost. Tmavě růžová zase vděčnost a uznání.

Ať už se chystáte na oslavu, nebo na nějakou smutnější událost, květiny byste pravděpodobně měli vzít s sebou. Jaké máte nejraději vy?

Zdroje: Westwing, Almanac; Náhledový obrázek: Pixabay