Křížové výpravy se účastnit nechtěl, ale manželka ho donutila

rytíř

Na křížových výpravách hledala spousta rytířů bohatství, slávu nebo Boží přízeň. Byli však i tací, kteří měli úplně jinou motivaci. Štěpána II. z Blois k účasti donutila manželka.  

Půda, kořist, sláva, Bůh a další důvody

Roku 1095 papež Urban II. vyhlásil první křížovou výpravu. Mělo se jednat o pomoc byzantskému císaři Alexiu Komnenovi, který chtěl získat zpět ztracená území z rukou muslimů. Na Urbanovu výzvu odpovědělo mnoho urozených rytířů i prostých lidí, kteří měli k účasti různé důvody. Toužili po nových územích, kořisti, slávě a našli se i ti, kteří chtěli bojovat v Božím jménu. Úplně jinou motivaci měl Štěpán II. z Blois.

Manželka ho poslala v čele vojska konat hrdinské činy

Štěpán se přibližně v roce 1080 oženil s Adélou, dcerou proslulého anglického krále Viléma Dobyvatele. Ta po svém otci zdědila dominantní povahu a manžel nikdy nenašel odvahu se jí postavit.

Když se k páru dostala zpráva o zahájení první křížové výpravy, Štěpán se účastnit nechtěl. Adéla ovšem trvala na tom, že jít musí a vypravila ho v čele 10 000 mužů vstříc Svaté zemi.

V dopisech prosil o možnost návratu

Nešťastný hrabě posílal manželce dopisy, kde ji zpravoval o průběhu tažení a mezi řádky se vyptával, zda se již může vrátit. Povolení však nikdy nedostal. Tyto listy se dnes staly jedním z nejcennějších zdrojů informací o průběhu výpravy.

V bezvýchodné situaci se rozhodl utéct a malém zničil celé tažení

Zlom nastal při obléhání Antiochie, kdy křižáci s vypětím všech sil město dobyli, ale vzápětí se objevily nepřátelské posily. Situace vypadala bezvýchodně a Štěpán se rozhodl výpravu opustit a vrátit se domů.

Na cestě potkal císaře Alexia Komnena, který táhl s armádou na pomoc křižákům. Štěpán ho přesvědčil o tom, že je již pozdě a tažení bylo u Antiochie zničeno. Císař hraběti uvěřil a s vojskem se vrátil do Konstantinopole (dnešní Istanbul).

Ostuda před celou Evropou

Křižáci však naprosto nečekaně muslimské vojsko porazili a nakonec dobyli dokonce Jeruzalém, který se stal centrem nového království. Štěpán se mezitím vrátil do Francie. Když se o celé záležitosti doslechla Adéla, vykázala manžela zpět do Svaté země. Tentokrát bylo jasné, že se zostuzený Štěpán domů již nevrátí.

Hrdinská smrt

Štěpán nakonec zemřel jako hrdina v roce 1102, když zachránil život jeruzalémského krále Balduina I. při obléhání Ramly. Dopomohl králi k útěku z obklíčené pevnosti a se svými muži poté čelil drtivé přesile. Padli do posledního muže a Štěpán tak očistil své jméno.

Ačkoli netoužil po slávě, bohatství ani boji v Božím jménu, dokázal se Štěpán II. z Blois stát hrdinou křížových výprav. Ztělesnil tak odvěkou pravdu, že za každým úspěšným mužem stojí silná žena.

Zdroje: Včera, dnes a zítra: První křížová výprava, redakce Náhledový obrázek: Pixabay