Hildegarda z Bingenu: Léčitelka, mystička i náboženská učenkyně

Hildegarda z Bingenu

Hildegarda byla po staletí uznávána jako významná náboženská a historická postava, nicméně až v roce 2012 byla prohlášena za svatou. Jaký je její příběh a proč bychom ji měli znát?

Hildegarda z Bingenu se narodila v roce 1098 jako desátá dcera jednoho šlechtického rodu. V brzkém věku ji rodiče zavázali církvi, Hildegarda tak neměla možnost o svém osudu rozhodovat sama. Slib složila na svátek Všech svatých v roce 1112 v benediktinském opatství v Disibodenbergu.

V klášteře se věnovala čtení, psaní, latině a studiu náboženských veršů. Stala se výrazně vzdělanou ženou, která rozvíjela mnohé talenty – náboženský, medicinský, hudební i spisovatelský.

Co Hildegarda z Bingenu dělala?

Napsala několik významných děl, věnovala se bylinkářství a snažila se o jakousi náboženskou osvětu. Jak uvádí web Healthy Hildegard, ve svých textech zdůrazňuje důležitost hudby při sdělování duchovního podtextu, zobrazuje věčný boj mezi dobrem a zlem, ctností a neřestí. Nejvýznamněji se pak přičinila o rozvoj přírodního léčitelství a své znalosti sepisovala v praktických průvodcích o přírodě a bylinkářství.

Určitý vztah k Bohu však měla již od malička, dříve, než se stala oficiálně řeholní sestrou. Tvrdila, že měla od tří let vize, které byly darem od Boha. Ve věku 42 let zažila Hildegarda jakési probuzení středního věku. Přišlo k ní vidění a věřila, že jí Bůh nařídil, aby si zapsala, co viděla. Prošla duchovní proměnou, která v ní podnítila nejkreativnější období jejího života.

Hildegarda, socha, opatství
Foto: Gerda Arendt / Wikimedia Commons (CC 4.0)

Během života za ní přicházeli lidé ze všech společenských vrstev. Žádali o rady, nejen náboženské, ale především v oblasti léčitelství. Hildegarda věřila, že každý může vést dobrý život. Dodnes přetrvává její holistické učení, které poukazuje na harmonii ducha, mysli, těla a propojení člověka s přírodou. Zemřela roku 1179 ve věku 81 let.

Již ve 13. století proběhly první pokusy o její svatořečení, nicméně její jméno se dočkalo tohoto ocenění za významný přínos až o stovky let později. V roce 2012 konečně dosáhla uznání jako světice a učitelka církve. Její liturgický svátek se slaví 17. září, v den, kdy zemřela.

Hildegardu z Bingenu bychom si měli připomínat hlavně pro její přesvědčení, že každý člověk může dosáhnout štěstí a vést spokojený život. Můžeme se od ní mnohé naučit.

Zdroje: Healthy Hildegard, Franciscan Media; Náhledový obrázek: Galerie Wellcome Collection / Wikimedia Commons (CC 4.0)