Egypťané věřili, že je duše rozdělena na části

Egypt

Lidé se od pradávna ptají, co se s nimi stane po smrti. Každé náboženství má vlastní představu a každá z nich se více či méně liší. Co si o posmrtném životě mysleli starověcí Egypťané?

Myšlenky na smrt si nechceme připouštět, přesto nám to, co se s námi stane, nedá spát. Některá náboženství věří, že budeme po smrti souzeni, jiná věří na reinkarnaci, tedy navrátivší se duši, nebo že smrt je jen další část našeho života, jen mimo pozemský svět. Otázka týkající se smrti pro Egypťany není tak jednoznačná. Duši nevnímali jako jedinou entitu, dělili ji na pět částí.

První z nich je známá jako Ren, je to vlastně taková vaše identita. Je to název, který vystihuje váš život a vaše já. Ren je jméno, které je dáno osobě při narození. Egypťané věřili, že je součástí lidské duše a že bude žít tak dlouho, dokud budeme toto jméno opakovat nebo si ho daná osoba zapamatuje.

Druhou částí je Ka, což je životní síla. Ka je považováno za jakousi duchovní repliku člověka. Podle Egypťanů je to životně důležitý oheň či  jiskra, která odlišuje živé lidi od mrtvých. Věřili, že Ka bude žít dál, odděleně od těla a bude vyživováno a udržováno pomocí jídla a pití.

Třetí je Ib, vlastně srdce člověka, které se tvoří, když je při početí odebrána jedna kapka krve ze srdce jeho matky. Pro staré Egypťany pojem srdce nebyl zcela fyzickým pojmem, ale částí duše člověka, která ztělesňuje laskavost, mír, inteligenci, lásku a všechny podobné rysy nabyté v průběhu života. Je to sídlo lidské duše, tedy ohnisko emocí a myšlenek.

Čtvrtou částí je Ba. Jedná se o opravdu zajímavý pojem, protože je to ta část duše, která opouští tělo, jakmile zemřeme. Předpokládalo se, že Ba má podobu ptáka. Také se věřilo, že právě tato část duše může cestovat mezi nebem a zemí. Je to pojem, který znamená osobnost, tedy vše, co dělá člověka jedinečným.

Pátý a poslední je Shuyet. Staří Egypťané věřili, že Shuyet, považovaný za stín, je rozšířenou verzí vlastního já. V podstatě je to vaše podoba. Shuyet může mít formu sochy, obrazu a jakékoli jiné formy. Zároveň platí, že čím více má člověk podobností, tím více je to Shuyet. 

Egyptské náboženství je plné symbolů, které jsou spojeny s nehmotnými pojmy, tedy tím, co ve skutečnosti není přítomno. Podstatou je, že lidská duše je rozdělena a každá z nich v jakési formě žije dál.

Zdroje: Owlcation, New Iimun; Náhledový obrázek: Pixabay