Velikonoce nejsou jen o pomlázce, zdobení vajíček a koledování. Celý týden před Velikonočním pondělím má nějaká svá pravidla. Co znamená Modré pondělí? Jak bychom ho měli správně strávit?
Velikonoce jsou důležitým svátkem pro mnohé z nás. Spousta věřících, a to převážně křesťanů, si připomíná ukřižování a následné zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Na Velikonoce se těší i děti a muži, kteří chodí na Velikonoční pondělí koledovat. Jaké ale máme dny kromě Velikonočního pondělí?
Proč se Modré pondělí jmenuje Modré?
Během velikonočního týdne nemáme podle barev pojmenované jen Modré pondělí, ale třeba i Zelený čtvrtek, který je velmi veselým dnem.
Modré pondělí se tak jmenuje možná podle modrých látek, kterými se zdobily kostely. Modrá barva je symbolem nevinnosti a čistoty. Je ale také možné, že své jméno pondělí získalo podle německého slova „blau“, které bychom mohli přeložit jako „podnapilý“ nebo „neschopný práce“.
Co dělat na Modré pondělí?
Modré pondělí bychom měli zasvětit převážně odpočinku. Nemělo by se vůbec uklízet, maximálně se zbavovat starých a nepotřebných věcí. Úklidu jsou pak věnovány následující dny.
Můžete ale svůj dům připravit na Velikonoce. Například začít s výrobou dekorací, nebo přípravou velikonočního cukroví. Na stůl bychom si podle tradic měli umístit nějakou čerstvou jarní květinu, aby nám připomněla, že už konečně končí zima a začíná jaro.
Velikonoce jsou důležitým svátkem a rozhodně bychom na něj neměly zapomínat. I když nejsme věřící, můžeme si na nich najít to své. Ozdobit s dětmi dům, namalovat vajíčka, nebo si jen během svátků pořádně odpočinout.
Ať už se rozhodnete Velikonoce slavit, nebo je radši vynecháte, přejeme vám z redakce klid, odpočinek a hezký začátek jara.
Zdroje: Proženy, redakce, autorský text; Náhledový obrázek: Pixabay